Czy hipnoza jest bezpieczna?
Hipnoza jest bezpieczna zarówno dla mamy jak i dla dziecka. Jedynie osoby cierpiące na epilepsję, schizofrenię i zaburzenia osobowości nie powinny z niej korzystać bez nadzoru lekarza. Nie wolno również korzystać z nagrań hipnotycznych wykonując czynności wymagające pełnej uwagi, np. prowadzenie samochodu. W innych przypadkach hipnoza jest bezpieczna.
Czym właściwie jest hipnoza?
Według definicji APA (American Psychological Association) hipnoza to stan dysocjacji świadomości i podświadomości. A teraz z polskiego na nasze – stan hipnozy to stan, w którym mózg funkcjonuje podobnie jak we śnie a umysł jest otwarty na sugestie, ciało pozostaje zrelaksowane.
Czy będę pamiętać co się działo w trakcie sesji hipnozy?
Wbrew obiegowej opinii po hipnozie klient doskonale pamięta wszystko co się działo w czasie sesji. Jest zrelaksowany i wypoczęty.
Czy hipnoza jest skuteczna?
Wiele osób odrzuca skuteczność hipnozy i twierdzi, że działa ona podobnie do placebo. Nie jest to prawda. Hipnoza została przebadana w wielu eksperymentach naukowych i wielokrotnie potwierdzano jej skuteczność (np. w leczeniu depresji, leczeniu objawów ADHD, terapii przeciwbólowej). Na zachodzie hipnoza wykładana jest na znanych i prestiżowych uniwersytetach, np. w College of London. W USA idąc do dentysty można rutynowo spotkać się z pytaniem czy chce się otrzymać znieczulenie farmakologiczne czy być poddanym hipnozie zaś kobiety w ciąży często słyszą pytanie z jakim programem do hipnotycznej relaksacji planują rodzić.
Czy hipnoza jest dobra dla mnie?
Podobnie jak każda inna forma terapii czy leczenia hipnoza nie nadaje się do wszystkiego i nie rozwiąże wszystkich problemów. Ci, którzy twierdzą, że hipnoza jest panaceum na każdą bolączkę po prostu kłamią lub chcą w szybki sposób pozyskać klientów. Hipnoza jest dobra w określonych sytuacjach i właśnie w nich należy się nią posiłkować.
Czy jestem podatna na hipnoze?
To częste pytania wynikające z mitu, że hipnoza działa tylko na niektórych, albo tylko na tych, którzy w nią wierzą. Hipnoza nie ma nic wspólnego z wiarą bądź przekonaniami. To specyficzny, choć naturalny, stan umysłu, w który wprowadzi Cię hipnoterapeuta. W rzeczywistości to od zdolności hipnotyzera i od konkretnego problemu, z którym zgłaszasz się na sesje hipnozy zależy ile czasu/spotkań trzeba będzie poświęcić na to, abyś osiągnęła pełny stan transu hipnotycznego. Jedynie bardzo mała grupa osób jest zupełnie niepodatna na hipnozę, w szczególności są to osoby z obniżonym poziomem inteligencji, ludzie przesadnie/chorobliwie logiczni oraz osoby z zaburzeniami uwagi