Wyprawka w stylu eko i zero waste.
Wyprawka w stylu eko i zero waste- czyli jak zadbać o noworodka, nie szkodząc środowisku.
Kompletując wyprawkę dla noworodka łatwo wpaść w zakupowy szał. Na rynku dostępne są różne produkty, które na pierwszy rzut oka wydają się niezbędne, a przede wszystkim bezpieczne dla maluszka. Warto jednak zastanowić się nad przyjazną dla środowiska alternatywą, która może okazać się lepszym rozwiązaniem, zarówno dla dziecka, jak i naszej kieszeni.
Czym zastąpić ogólnodostępne, generujące dużą ilość odpadów produkty, tak aby jeszcze lepiej zadbać o dziecko?
Zamiast pampersów pieluszki wielorazowe
Zamiennikiem dla jednorazowych pampersów,mogą być pieluszki wielorazowe. Przypominają one kształtem pieluchomajtki, są zapinane na wygodne napy, dzięki czemu dobrze trzymają się ciała. Dostępne są w różnych rozmiarach, które dopasowuje się do wagi dziecka oraz w rozmaitych wzorach. Pieluszki z zewnątrz są nieprzemakalne,a w środku posiadają wielorazowy wkład, który wystarczy wymienić. Wkłady wykonane są z różnych chłonnych materiałów: od flaneli po bambus; w przypadku, gdyby skończyły nam się suche wkłady za „awaryjną wersję” może posłużyć złożona kilkukrotnie pielucha flanelowa bądź tetrowa.
W przeciwieństwie do zwykłych pieluch jednorazowych, pieluszki wielorazowe nie posiadają drażniących substancji zapachowych ani chemicznych związków wiążących wigloć, a dodatkowo przepuszczają powietrze, co jest zdrowszee dla skóy malucha. Pieluszki wielorazowe bez trudno kupimy w sklepach internetowych, a także w niektórych sklepach stacjonarnych. Często szycie pieluszek wielorazowych to domowy biznes młodych matek, a to oznacza, że korzystając z nich nie tylko chronimy środowisko, dbamy o zdrowie naszego dziecka, ale też wspieramy lokalny biznes i inną mamę.
Inną, przyjaźniejszą środowisku opcją niż tradycyjne pampersy, są pieluszki biodegradowalne. W wygodzie użytkowania do złudzenia przypominają typowe pieluchy jednorazowe, jednak różnią się materiałem, z którego je wykonano oraz zawartością substancji chemicznych. W pieluchach bio zwykle nie ma drażniących skórę dziecka parabenów, perfum, wybielaczy optycznych, chloru czy lateksu . Wykonane są z bawełny, skrobii kukurydzianej, oraz materiałów oxo- biodegradowalnych. Niestety, ich cena jest zdecydowanie wyższa niż pieluch jednorazowych, dlatego też dla większości eko-rodziców są one alternatywą na czas podróży czy dużego wyjścia, nie zaś opcją do codziennego użytku.
Zamiast chusteczek nawilżanych
W sklepach dostępne są ekologiczne pieluchy tetrowe, flanelowe i muślinowe. Mogą one służyć jako lekkie okrycie, zastępując kocyk w ciepłe dni oraz doskonale sprawdzają się do wycierania buzi czy jako śliniaczek. Można nimi zastąpić również chusteczki nawilżone, które niejednokrotnie w swoim składzie mają parabeny, alkohol, a nawet pochodne ropy naftowej i zamiast chronić, mogą silnie podrażnić skórę maluszka. Namoczona pieluszka jest równie skuteczna w usuwaniu zabrudzeń i zdecydowanie bezpieczniejsza, ponadto nie wyrzucimy jej po jednym użyciu.
Najlepszą opcją wycierania pupy dziecka jest mycie jej pod bieżącą wodą. Dlatego też warto od początku uczyć się odpowiedniego trzymania dziecka w czasie tej czynności.Chwyt ten może Ci zademonstrować położna lub doula – wystarczy, że jej o to zapytasz. Kiedy go opanujesz stwierdzisz, że nie ma wygodniejszego, szybszego i czystszego sposobu na higienę intymną dziecka! Wtedy namoczone pieluszki będą alternatywą na czas wyjść w miejsca, gdzie nie ma dostępu do kranu z wodą.
Naturalne zamienniki kosmetyków dla maluchów
Przy wyborze kosmetyków do pielęgnacji skóry noworodka również należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Nie zawsze reklamy, zapewniające nas o delikatności, ochronie i nawilżeniu skóry są prawdziwe. Tak jak w przypadku mokrych chusteczek, żele, szampony i mydełka,mogą zawierać szkodliwe substancje, takie jak parabeny, barwniki czy sztuczne substancje zapachowe. W sklepach ekologicznych oraz zero waste, czy aptekach dostaniemy oczywiście pozbawione chemii, dedykowane dla delikatnej skóry kosmetyki, jednak warto spróbować naturalnych sposobów, które są bezpieczne, lecznicze i w pełni eko.
Wybierając kosmetyki zawsze sprawdzaj ich skład. Zwykle zasada jest taka: im prostszy skład tym lepiej. Unikaj wszelkiego rodzaju pochodnych ropy naftowej i parabenów.
Standardowe kremy na odparzenia śmiało można zastąpić olejem kokosowym, a zasypki, idąc w ślad za naszymi babciami, mąką ziemniaczaną
Naturalne olejki, jak właśnie kokosowy,migdałowy, jojoba czy organiczna, tłoczona na zimno oliwa z oliwek idealnie zastąpią ogólnodostępne oliwki i balsamy. W ich przypadku nie musimy obawiać się o niechciane szkodliwe substancje czy zbyt długą listę składników.
Kąpiele
Kąpiele z dodatkiem rumianku, płatków owsianych, siemienia lnianego, lawendy czy kory dębu działają nie tylko kojąco i pielęgnują skórę, ale także pomogą przy podrażnieniach, odparzeniach, długo gojących się ranach, potówkach, a także działają uspokajająco. Pamiętaj jednak, że wprowadzając nową substance stopniowo dawkuj jej ilość.
Przykładowa kąpiel dla niemowlaka: 2 łyżki ekologicznych płatków owsianych lub 2 łyżki siemienia lnianego wsyp do szklanki i zalej wrzątkiem. Odstaw na godzinę. Do wanienki z ciepłą wodą wlej wcześniej przygotowaną zawiesinę.
Szampon możemy przygotować z płatków naturalnego mydła i wody destylowanej, a odrobina olejku lawendowego uspokoi i wyciszy malucha przed snem.
Wyprawka
W wyprawce, niezbędne są oczywiście różnego rodzaju ubranka, takie jak body, śpioszki czy pajacyki. Najbezpieczniejszymi materiałami z których mogą być wykonane jest bawełna organiczna, czyli uprawiana bez maszyn i chemii, oraz wełna merynosa, delikatny oddychający materiał, który sprawdza się zarówno latem z powodu przepuszczalności powietrza, jak i dobrze ogrzewa zimą,jest też bardzo delikatny. Ubranka takie świetnie sprawdzą się przy delikatnej, alergicznej skórze. Bawełna organiczna to również opowiedni materiał dla otulaczy i kocyków, które również są bardzo przydatne w pierwszych miesiącach życia dziecka.
Małe dzieci raczej nie niszczą ubrań, więc warto zainteresować się używanymi ciuszkami. W ostatnich latach powstały różne internetowe grupy sprzedażowe, można także zapytać znajomych ze starszymi pociechami czy posiadają ubranka na sprzedaż, a także sprawdzić co jest dostępne w sklepach z używaną odzieżą. Takie rozwiązanie pozwoli nam zaoszczędzić kilka złotych, a także dać drugie życie rzeczom, które w innym przypadku trafiłyby na śmietnik.
Akcesoria dla niemowląt i noworodków
Dopełnieniem wyprawki są smoczki i butelki. Na rynku są dostępne smoczki eko, wykonane z naturalnych materiałów i tworzyw. Szukają smoczków zwróć uwagę na to, aby nie zawierały one bisfenolu-a, siarki czy żywic ftalowych.
Planowanie ekologicznej wyprawki
Przed zakupem wyprawki dla dziecka warto sporządzić listę potrzebnych rzeczy i zastanowić się, które są faktycznie niezbędne, bezpieczne dla nowego członka rodziny i nie zagrożą naszemu środowisku. Niestety, niektóre z naszych wyborów mogą wiązać się z większymi wydatkami – zapisanie i rozplanowanie zakupów pozwoli Ci uniknąć związanych z kompletowaniem wyprawki, trudności finansowych.
Dodaj komentarz