Hipnoza jako znieczulenie do porodu
Hipnoza w porodzie jest mało znaną w Polsce alternatywą dla farmakologicznego znieczulenia. Jest to metoda bardzo skuteczna i ciesząca się dużą popularnością na zachodzie.
HIPNOZA DO PORODU JEST SKUTECZNA – DLACZEGO?
Aby zrozumieć na czym polega hipnoza do porodu należy najpierw poznać kilka faktów o samej hipnozie. Hipnoza jest metodą pracy z człowiekiem, która oddziałuje bezpośrednio na podświadomość omijając umysł świadomy. Umysł świadomy to ta część nas, w której mieszczą się wszelkie pytania, niedowierzania i wątpliwości. Umysł nieświadomy jest zawsze szczery i akceptuje to co do niego dociera.
Z perspektywy bardziej naukowej hipnoza to przebadane narzędzie pracy psychologów i hipnoterapeutów. Polega na wprowadzeniu pacjenta w stan głębokiego relaksu czasem nazywanego transem. W stanie tym mózg człowieka funkcjonuje na pograniczu fal mózgowych alfa i theta (dla niedowiarków jest to mierzalne np. poprzez badanie EEG).
Nieuświadomiona część procesów mózgowych to wszystkie te procesy, które odpowiadają za nie kontrolowane przez nas świadomie czynności. Zalicza się do nich np. oddychanie – czy oddychając zastanawiasz się nad tym co musisz zrobić aby wziąć kolejny wdech? Nawet w tej chwili oddychasz, Twoja klatka piersiowa faluje, świadomie jednak nie wiesz jakie mięśnie należy napiąć a jakie rozkurczyć aby wykonać kolejny wydech. Podobnie nie sprawujemy świadomej kontroli nad czynnościami wyuczonymi, np. prowadzeniem samochodu czy jazdą na rowerze. Wszystkim tym zajmuje się nasza nieuświadomiona część umysłu a mimo to oddychamy i jeździmy bezpiecznie.
Innym zadaniem nieświadomości jest interpretacja pewnych docierających do nas bodźców jako przyjemnych bądź nieprzyjemnych.
HIPNOZA DO PORODU – JAK DZIAŁA?
Hipnoza do porodu jest takim rodzajem hipnozy, w czasie której hipnoterapeuta podaje klientce sugestie o tym w jaki sposób ma interpretować doznania wynikające ze skurczów w czasie porodu. Typową dla większości kobiet subiektywną interpretacją skurczy porodowych jest odczuwanie bólu. Dzieje się tak z wielu powodów, między innymi dlatego, że taki mamy społeczny przekaz, który jest utrwalany przez opinię koleżanek i wiele filmów. Kobieta w czasie porodu po prostu spodziewa się bólu i działa to jak samospełniająca się przepowiednia.
W trakcie hipnozy do porodu hipnoterapeuta poda nowe sugestie dotyczące odczuwania skurczy i możliwych interpretacji tego doznania. Innym sposobem jest danie kobiecie narzędzia, dzięki któremu będzie mogła samodzielnie zablokować wszelkie doznania, które mogłyby zostać zinterpretowane jako bólowe z określonej części ciała.
HIPNOZA DO PORODU – KIEDY ZACZĄĆ?
Przygotowanie do porodu w autohipnozie powinno zacząć się możliwie jak najwcześniej. Optymalnym terminem rozpoczęcia autohipnozy jest początek II trymestru. Jednak hipnoza jest inną metodą niż autohipnoza. Z hipnozy można skorzystać nawet w ostatnim miesiącu ciąży i będzie ona skuteczna.
Prawdopodobnie przed porodem będziesz musiała spotkać się z hipnoterapeutą kilka razy, zazwyczaj ilość spotkań mieści się w przedziale od 3 do 6. Dodatkowo czasem hipnoterapeuta może towarzyszyć Ci w czasie porodu aby na bieżąco wprowadzać sugestie. Wszystkie możliwe opcje przedstawi Ci Twój hipnoterapeuta.
HIPNOZA W PORODZIE – WADY I ZALETY
Hipnoza do porodu jest w pełni naturalną metodą znieczulenia. Osiągalna redukcja bólu przypomina tą po dobrze wykonanym znieczuleniu zewnątrzoponowym – oznacza to, że jesteś świadoma swojego ciała i impulsów, które z niego płyną, wiesz kiedy masz skurcz i wiesz kiedy masz przeć jednak skurcze nie są interpretowane jako doznanie bolesne.
Zaletą hipnozy jest jej absolutny brak skutków ubocznych. To naturalna metoda wprowadzania człowieka w przyjemny stan relaksu. Dodatkowo wszystkie sugestie hipnotyczne można w każdej chwili wycofać. Brak skutków ubocznych oznacza, że kobieta nie musi się bać o nieprzewidziane konsekwencje.
Inną zaletą jest danie rodzącej możliwości aktywnego uczestnictwa w porodzie. Dzięki hipnozie kobieta może wsłuchiwać się w swoje ciało bez bólu i strachu a co za tym idzie może pomagać dziecku poprzez przybieranie odpowiedniej pozycji.
Za wadę hipnozy można uznać dwie kwestie: po pierwsze nie jest dostępna powszechnie i niewielu jest specjalistów w Polsce, którzy stosują ją do porodu. Po drugie może wymagać kilku spotkań przed porodem i ewentualnej obecności hipnoterapeuty w czasie porodu co wiąże się z kosztami.
Comments are closed