O laktacji i karmieniu piersią krąży wiele mitów i zabobonów. Dzisiaj rozwiewamy trochę ten mglisty obraz i przedstawiamy 7 faktów o karmieniu piersią (widziałaś też artykuł: 7 mitów o karmieniu piersią? )
-
Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka
Nie ulega wątpliwości, że mleko matki jest najlepsze dla dziecka. Jest to pokarm specjalnie zblinansowany pod potrzeby konkretnego dziecka a dodatkowo bogaty w łatwoprzyswajalne witaminy, składniki odżywcze, tłuszcz i przeciwciała. Mleka matki dostosowuje się do potrzeb maleństwa i dojrzewa wraz z nim. Zmienia się nie tylko z miesiąca na miesiąc, ale też w zależności od pory dnia i stanu zdrowia maluszka. W początkowym okresie jest pokarmem najłatwiej przyswajalnym przez dziecko, a później, w czasie rozszerzania diety wspomaga trawienie innych posiłków.
-
Niemowlak powinien być karmiony wyłącznie piersią do 6 miesiąca życia
Jest to oficjalne stanowisko WHO. Pokarm matki jest najlepszym i wyjątkowym pożywieniem, powinien być wyłącznym pokarmem przez pierwszych 6 miesięcy życia. W tym okresie nie ma potrzeby dopajania wodą, herbatkami czy glukozą– w mleku matki zawarte są wszystkie potrzebne dziecku składniki i substancje odżywcze.
-
Karmienie piersią powinno być kontynuowane do 2 roku życia
Jest to oficjalne stanowisko WHO. W mleku kobiecym zawarta jest duża ilość przeciwciał, które pozytywnie wpływają na rozwiający się układ odpornościowy malucha. Karmienie piersią jest więc sposobem na zapewnienie dziecku zdrowia i prawidłowego rozwoju.
-
Karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu piersi
Fakt potwierdzony naukowo. Kobiety karmiące piersią rzadziej zapadały na nowotwory piersi!
-
Karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji poporodowej
Kolejny fakt! Dodatkowo, kobiety karmiące piersią lżej znoszą tzw. bably blues’a. Dziecko pobudzają brodawki piersiowe sprawia, że ciało matki produkuje oksytocynę (hormon miłości – dlatego mówi się czasem o łatwiejszym tworzeniu się więzi u matek karmiących piersią) oraz uwalnia endorfiny. Ten magiczny koktajl zadowolenia sprawia, że depresja poporodowa występuje rzadziej u kobiet karmiących piersią.
-
Banki mleka kobiecego działają w wysoko rozwiniętych krajach
Prawda! W Anglii i Stanach Zjednoczonych oraz krajach północnych takich jak Norwegia działają Banki Mleka Kobiecego, w których zbierane i przechowywane jest mleko kobiece. Kobiety dawczynie odciągają pokarm, który następnie podawany jest noworodkom, niemowlakom i wcześniakom, których mamy nie mają możliwości karmienia piersią. Ponieważ kobiece mleko jest bardzo drogie (droższe od złota!) w wielu krajach kobiety dawczynie oddają mleko jako dar serca nie pobierając za to żadnego wynagrodzenia. Gdzieniegdzie w zamian za dastwo państwo ofiarowuje dawczyniom symboliczne upominki bądź udogodnienia (dłuższy urlop macierzyński, odpis od podatku etc.)
-
Kobiety chcące karmić piersią po powrocie do pracy mają prawo do dwóch przerw specjalnie na odciąganie pokarmu
Prawda. Każda mama, które chce kontyunować karmienie po powrocie do pracy ma prawo do przerw przeznaczonych specjalnie na odciąganie pokarmu. Zamiast dwóch półgodzinnych przerw w ciągu dnia niektóre kobiety wybierają system wcześniejszego kończenia pracy. Dzięki temu maluszki, których mamy pracują mają możliwość nadal spożywania najlepszego dla nich pokarmu w chwilach, gdy mamy nie ma w domu.