Kobiety chcące karmić piersią łatwo jest „nastraszyć”. Powtarzane slogany czasem wprowadzają w błąd. Poznaj 7 mitów dotyczących karmienia i laktacji – od teraz, gdy je usłyszysz, będziesz wiedziała, że możesz je puścić koło uszu.
-
Dieta matki karmiącej jest trudna do utrzymania
O ile kiedyś karmiące mamy były zmuszane do przestrzegania restrykcyjnej diety to dzisiaj wiele mówi się o tym, że takie działanie nie ma większego sensu. Kobietom po porodzie poleca się przez około 1-2 tygodni utrzymanie diety lekkostrawnej i wysokobłonnikowej, co spowodowane jest dbałością o ogólny stan zdrowia i ułatwienie wypróżnienia się po porodzie. Po tym czasie można powoli wracać do normalnego sposobu odżywiania się. Rezygnację z pewnych grup produktów spożywczych (nabiał, mleko, określone warzywa wzdymające) poleca się po stwierdzeniu, że dziecko reaguje na mleko po danym posiłku alergicznie.
-
Mleko matki powoduje ból brzuszka i kolki.
Niektóre noworodki w okresie od 1 do 6 tygodnia życia mają trudność z wypróżnieniem się. Niekiedy mylnie jest to diagnozowane jako kolki niemowlęce, które występują od 8 tygodnia życia. W tym pierwszym okresie winę za płacz dziecka, prężenie się i trudność z oddaniem gazów ponosi zazwyczaj niedojrzałość układu pokarmowego bądź błędna pozycja i technika karmienia, a nie samo mleko.
-
Zalecenia WHO dotyczące karmienia piersią tyczą się tylko dzieci zdrowych
Zalecenia WHO odnośnie karmienia piersią dotyczą również dzieci chorych i tych z alergiami. Jedynym odstępstwem jest sytuacja, gdy dziecko jest uczulone na pokarm matki i nie jest w stanie go strawić. Jest to stan chorobowy, w którym rzeczywiście karmienie mlekiem modyfikowanym jest jedynym sposobem utrzymanie noworodka przy życiu. Sytuacja taka zdarza się jednak niezmiernie rzadko i jest rozpoznawana zazwyczaj w ciągu pierwszych 2 dób życia jeszcze w szpitalu. W pozostałych alergiach poleca się matce, aby utrzymywała dietę eliminacyjną.
-
Mieszanka/mleko modyfikowane jest równie dobre jak pokarm matki
Chociaż producenci dokładają starań aby mleko modyfikowane miało wiele witamin i składników odżywczych, to jednak naturalne kobiece mleko jest niewątpliwie najlepszym pokarmem dla małego człowieka. W tym artykule pokazane jest porównanie ilości składników w mleku kobiecym i w sztucznych mieszankach. Dodatkowo mleko matki dosotosowuje się każdorazowo do potrzeb dziecka, zmieniając swój skład, objętość wody i tłuszczu. W mleku kobiecym zawarte są też przeciwciała matki, które chronią maleństwo przed chorobami.
-
Po 6 miesiącu mleko matki traci wszystkie cenne składniki i jest bezwartościowe, traci też swoje walory ochronne
Mleko matki utrzymuje swoje właściwości przez cały okres karmienia piersią. Jest źródłem łatwo przyswajalnych witamin, składników mineralnych i odzywczych. Zawiera odpowiedni poziom tłuszczu i wody. Przez cały okres karmienia w mleku matki obecne są przeciwciała, które mama przekazuje swojemu dziecku.
-
„Szara woda”, „zbyt chude mleko” to powód aby przejść na mleko modyfikowane
Kolor mleka bądź ilość tłuszczu w odciągniętym mleku nie są wyznacznikiem jakości kobiecego pokarmu. Kobiece mleko zmienia swoją barwę, smak i zawartość tłuszczu w zależności od wieku dziecka i jego indywidualnych potrzeb. W słoneczne, upalne dni w mleku kobiecym więcej jest wody podczas gdy nocami mleko jest tłustsze i pożywniejsze. Podobnie jak ilość mleka, którą udaje się odciągnąć nie jest wyznacznikiem ilości pokarmu w piersiach, tak samo kolor mleka nie jest wyznacznikiem jego wartości odżywczych.
-
Dzieci karmione piersią gorzej śpią, częściej budzą się w nocy.
Rzeczywiście dzieci karmione piersią budzą się w nocy na jedzenie. Zwykle cykl pokarmowy noworodka po wstępnym okresie nawału i jedzenia nawet co 15-30 minut reguluje się i stabilizuje na poziomie 1 karmienie co 3-4 godziny. Przy czym dzieci wraz z dorastaniem zaczynają wydłużać przerwy nocne tak, że często w wieku 6 miesięcy zachowana jest jedna dłuższa przerwa między karmieniami, która wynosi między 5 a 7 godzin. Jednak niektóre maluchy nie wyrabiają sobie przerwy nocnej i nawet w ciągu snu potrzebują karmienia co 3-4 godziny. Wynika to z faktu, że mleko matki jest najtłustsze w nocy a jednocześnie ciągle jest łatwo przyswajalne i szybko się trawi. Dzieci karmione butelką, zwłaszcza gdy są przekarmiane, potrafią we wczesnym wieku uregulować swój cykl dobowy w taki sposób, że zjadają wieczorem jedną dużą porcję pokarmu i śpią 6-8 godzin. W prawidłowym karmieniu mlekiem modyfikowanym dzieci powinny mieć zachowane regularne przerwy w karmieniu, a najdłuższa przerwa, również ta nocna nie powinna wynosić więcej niż 6-7 godzin.