Dlaczego powstał #lepszyporód?

Dlaczego powstał #lepszyporód?

Llepszyporod-logo-stronaepszy Poród powstał niespełna dwa miesiące temu i w tym krótkim czasie zyskał wielu zwolenników. Z wielu stron polskiej i zagranicznej sieci popłynęła w naszą stronę fala wsparcia, listy z Kartkami oraz słowa zachęty do dalszej pracy. Oczywiście nie obyło się też bez słów krytyki i niezrozumienia…

Myślę o sobie jako o osobie aktywnie zaangażowanej w tworzenie dobrego, pozytywnego obrazu narodzin. Wydaje mi się też,  że moja praca mówi tutaj więcej niż słowa – prowadzenie darmowych szkoleń dla kobiet w ciąży, udostępnianie bezpłatnie jednego pełnego nagrania z programu “Cud Narodzin – hipnoza do porodu” oraz fragmentu podręcznika, wspieranie w porodzie, prowadzenie bloga. Dlatego ze zdziwieniem przyjęłam pytanie, które padło z ust jednej z moich znajomych “Po co Ci to? Lepszy Poród to idea fix, której nie da się systemowo wywalczyć za to kobiety zaczną się bać jeszcze bardziej”.

Dlaczego powstała akcja Lepszy Poród?

Jak wiecie oprócz tego,  że jestem doulą i hipnoterapeutką jestem też, a może przede wszystkim, psychologiem. Zdarza mi się pracować z różnymi ludźmi, widuję różne trudne sytuacje. Szczególnym rodzajem problemów są te, których doświadczają młode matki. Ten okres życia bywa ciężki fizycznie (niedospanie, przemęczenie). a gdy dodatkowo jest utrudniony przez traumatyczne doświadczenia okołoporodowe może zaowocować poważnymi problemami psychologicznymi! Tak więc można powiedzieć, że akcja Lepszy Poród to prewencja zaburzeń psychicznych w populacji młodych matek…. ale to nie wszystko.

Moje doświadczenie zawodowe pokazało, że często to lęk przed drugim porodem jest gorszy niż przed pierwszym. Raz doznana trauma zostaje z kobietami na lata. Nie mamy systemu opieki. który pozwalałby przepracować te trudne doświadczenia. W efekcie często kobieta tuż przed kolejnym porodem konfrontuje się ze swoim lękiem – jest to sytuacja niezwykle trudna psychologicznie, która dostarcza ogromnego stresu (niewskazanego ani dla matki, ani dla dziecka w jej  brzuchu!). Lepszy Poród jest więc rozszerzeniem troski o ciężarne, pokazaniem im, że mają głos, możliwości, sposób na to, aby zadbać o siebie.

Lepszy Poród to też szczególny sposób zadbania o młode kobiety, dziewczyny, które jeszcze nigdy nie rodziły. To właśnie dla nich powstała ta akcja – aby ich porody były lepsze, pełne kobiecości, doświadczenia własnej mocy i cudów. Lepszy Poród jest siostrzaną akcją, odtworzeniem idei kobiecych kręgów, wspólnym głosem na rzecz tych, które dopiero będą rodzić.

Czy to coś zmieni?

Oczywiście! Lepszy Poród już wiele zmienił! Dowiadujemy się o tym codziennie – z listów, które trafiają do organizatorek, z pozytywnych Kartek, z coraz liczniej komentujących akcję głosów nastoletnich dziewczyn!

Bajka dla opornych

Znam taką bajkę: Wnuczek i dziadek spacerują po plaży. Leżą na niej setki rozgwiazd wyrzuconych na brzeg. Są skazane na pewną śmierć. Wtedy chłopczyk pochyla się, bierze jedną do ręki, chwilę się jej przygląda i wrzuca do morza. Potem powtarza procedurę jeszcze kilka razy. W końcu dziadek mówi:

– przestań, popatrz ile ich tutaj leży. to co robisz nie ma znaczenia…

Chłopiec patrzy na dziadka, na rozgwiazdę w swojej dłoni i mówi:

– dla tej jednej, to ma ogromne znaczenie

 

Related posts

Visit Us On FacebookVisit Us On PinterestVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram