Poród dzielony jest na cztery fazy. W każdej z nich z Twoim ciałem dzieje się coś innego a wszystkie razem prowadzą do wyczekiwanego momentu przytulenia dziecka.
PIERWSZA FAZA PORODU
Być może w ostatnich tygodniach ciąży odczuwałaś tzw. skurcze przepowiadające. Kto wie, może nawet kilka razy zastanawiałaś się czy to już właśnie zaczyna się poród. Skurcze przepowiadające to próbne skurcze, niektórzy mówią, że w tym czasie macica „uczy się” swojej roli w porodzie. Bardzo prawdopodobne jest, że poród rozpocznie się właśnie od takich skurczy. Nie są one na początku zbyt mocne, część kobiet porównuje je z intensywniejszym bólem miesiączkowym. Ich wyraźną oznaką jest twardniejący dół brzucha.
Z czasem skurcze te przybiorą na sile. Będą coraz bardziej regularne. Bardzo prawdopodobne, że w międzyczasie odczujesz potrzebę wypróżnienia się. To naturalny proces oczyszczania się organizmu przed porodem. Jeśli do tej pory nie odszedł Ci czop śluzowy możesz spodziewać się, że na tym etapie porodu odejdzie. Również w większości przypadków w pierwszej fazie porodu samoistnie pęka pęcherz płodowy i odchodzą wody.
Pierwsza faza porodu to okres, w którym większość rodzących trafia do szpitala bądź wzywa do pomocy położną do porodu domowego. Czas, w którym należy jechać do szpitala określa się zazwyczaj następująco: nie jedź po pierwszych skurczach a dopiero gdy skurcze będą regularne a odstępy między nimi będą się zmniejszać. Optymalnym czasem są skurcze co 5 minut. Pamiętaj jednak, że każdy poród jest inny i każda kobieta jest inna – jeśli więc chcesz aby ktoś Cię zbadał śmiało jedź do lekarza bądź wzywaj położną.
Częste pytanie: Kiedy jechać do szpitala?
Odpowiedź: zwykle uznaje się, że odpowiedni moment na przejazd do szpitala to czas z regularną akcją skurczową – czyli skurcze trwające ok. 60 sekund i występujące co 5 minut. W przypadku, gdy po odejściu wód płodowych akcja skurczowa nie rozpoczyna się przez 10h jest to również sygnał do udania się do lekarza. Występuje wtedy obawa o możliwość rozwinięcia się infekcji u dziecka, więc profesjonalista może chcieć podać antybiotyki. Wskazaniem do natychmiastowego wyjazdu do szpitala jest odejście zielonych wód płodowych lub obfite krwawienie.
PIERWSZA FAZA PORODU JESZCZE RAZ
Pierwsza faza porodu trwa najdłużej i jest tym momentem, w którym kobieta może stosować różne sposoby łagodzenia bólu oraz prosić o podanie znieczulenia. Jest to również etap, w którym lekarz może sugerować wykorzystanie różnych interwencji medycznych – aby podjąć świadomą decyzję o tym na jakie ewentualne interwencje się zgadzasz, jeszcze na etapie ciąży powinnaś zgłębić wiedzę o tych procedurach.
Ten okres u kobiety, która rodzi pierwszy raz może trwać nawet 12 godzin. W większości szpitali po upływie tego czasu lekarz zaleci podanie kroplówki z oksytocyną. Warto jednak zwrócić uwagę, że czas porodu mierzony jest nie od momentu pojawienia się pierwszych skurczy a dopiero od regularnej akcji skurczowej, z tego powodu łączy czas trwania pierwszej fazy może być dłuższy.
Aktywność kobiety w pierwszej fazie przyspiesza rozwieranie się szyjki macicy. Ruszanie biodrami ułatwia dziecku wstawienie się kanał rodny a pozycja pionowa sprzyja opuszczaniu się malucha.
DRUGA FAZA PORODU
Drugim etapem porodu jest czas gdy szyjka macicy jest już w pełni rozwarta. Przychodzi czas na parcie.
W naturalnych warunkach kobieta w tym okresie ma wrażenie, że potrzebuje iść do toalety. Skurcze parte mogą zacząć się bezpośrednio po skurczach rozwierających szyjkę lub mogą być poprzedzone chwilą przerwy w akcji skurczowej. „Chwila” ta, jak pisze Irena Chołuj w swojej książce o porodach domowych może trwać stosunkowo długo – jest to czas na regenerację sił i nabranie oddechu przed kolejnym trudem.
Gdy rozpoczną się skurcze parte potrzeba parcia może być bardzo silna i trudna do powstrzymania. Od wcześniejszych ustaleń z położną oraz od obranej pozycji zależy czy kobieta będzie proszona o parcie czy też o tak zwane „dmuchanie świeczek”.
Druga faza porodu to etap kiedy dziecko pokonuje drogi rodne kobiety. Przyjęcie pozycji leżącej oznacza, że kobieta będzie musiała wyprzeć dziecko „pod górkę” – powoduje to przedłużenie się porodu i większą bolesność. Sprzyja również komplikacjom np. dystocji barkowej oraz zwiększa ryzyko nacięcia krocza (epizjotomio). Najlepiej dla kobiety i dziecka aby na okres parcia wybrała jedną z pozycji wertykalnych.
Faza druga porodu trwa od kilku minut do dwóch godzin. Nowo narodzone dziecko kładzione jest na brzuchu mamy.
TRZECIA FAZA PORODU
W tej chwili większość trudu porodu masz już za sobą. W trzeciej fazie porodu musisz jeszcze urodzić łożysko, jest ono jednak mniejsze niż dziecko więc ten etap porodu nie jest już bolesny, choć skurcze macicy nadal utrzymują się.
W myśl nowych standardów trzeci etap porodu nie powinien trwać dłużej niż godzinę.
CZWARTA FAZA PORODU
W tym czasie jesteś już ze swoim dzieckiem. Jeśli maluch jest zdrowy możesz go przytulać. Przebywasz jeszcze na sali porodowej bądź poporodowej i jesteś pod stałą obserwacją położnych. To etap kurczenia się macicy, personel medyczny pilnuje czy nie występują żadne nieprawidłowości.