Przygotowałam dla Ciebie podsumowanie wiedzy z działu Baza Wiedzy Okołoporodowej.
Omawiam tu ważne aspekty dotyczące ciąży, porodu oraz połogu. Pamiętaj jednak, że jest to jedynie streszczenie – po szerszy opis, większą ilość tematów i odniesienia do badań naukowych warto zajrzeć do wspomnianego wyżej działu lub zapisać się na darmowy kurs „szkoła rodzenia online„. W tym kursie otrzymasz 14 lekcji wprost na maila, z którymi usystematyzujesz swoją wiedzę dotyczącą porodu.
Przygotowanie do narodzin dziecka to wspaniała podróż. Masz na to kilka ładnych miesięcy. Dobrym pomysłem jest zacząć od szkoły rodzenia – o tym co myślę na temat szkoły rodzenia znajdziesz w nagraniu podcastu oraz od nauki relaksacji dla kobiet w ciąży i hipnozy na czas porodu. Jedną taką relaksacje możesz pobrać za darmo TUTAJ.
Moja lista TOP 5 rzeczy, aktywności, które warto zrobić przygotowując się do porodu. Łącznie z konkretnymi tytułami książek i filmów. Fragment wspomnianej książki „Błogosławiony Stan Umysłu” możesz przeczytać TUTAJ.
Nastrój w ciąży jest ważny! Im spokojniejsza jest kobieta tym lepsze warunki do rozwoju ma jej dziecko. Dlatego pamiętaj, aby w czasie ciąży aktywnie się relaksować, uprawiać aktywność fizyczną i otaczać się przyjaznymi ludźmi. Warto jednak wiedzieć też jakie są objawy depresji ciążowej, aby w przypadku jej wystąpienia jak najszybciej skonsultować się z psychologiem.
Wsparcie w porodzie to niesłychanie istotna rzecz. Dlatego specjalnie z myślą o porodowych partnerach przygotowałam nagranie podcastu „jak wspierać kobietę rodzącą” oraz artykuł „wsparcie w porodzie„. Na bazie tych materiałów powstał też krótki, ale merytoryczny filmik dotyczący udzielania wsparcia kobiecie w czasie porodu. W tej infografice masz zaś przygotowany spis słów, które można mówić oraz takich, których należy unikać.
Jeśli chcesz urodzić naturalnie musisz wiedzieć co to właściwie znaczy oraz jak przebiega poród. Potrzebna Ci też wiedza na temat interwencji medycznych oraz Twoich praw na sali porodowej. Olbrzymią rolę odgrywa też personel i szpital, w którym rodzisz. Są miejsca, gdzie ponad 70% kończy się cięciem – warto więc poznać statystyki jeszcze na etapie przygotowania się do porodu i ewentualnie zmienić swoje plany.
Opracowania dotyczące porodu zwykle kończą się w chwili, gdy mama przytula swoje dziecko… ale na sali porodowej wiele dzieje się również potem.