Naturalne sposoby łagodzenia bólu porodowego
Naturalne sposoby na ból porodowy mogą być zaskakująco skuteczne i pozwolić Ci na przeżycie narodzin Twojego dziecka bez medycznych interwencji. To zbiór technik i metod, które można stosować bezpiecznie i w każdej sytuacji porodowej gdyż nie ingerują one w Twoje ciało.
Aby zrozumieć czym jest poród (z medycznego punktu widzenia) i dlaczego poród boli zachęcam do zapoznania się z artykułami, które znajdują się na stronie BAZA WIEDZY OKOŁOPORODOWEJ. Jest to wskazane głównie po to abyś wiedziała jak możesz sobie pomóc. Wiedza o porodzie może Ci również pomóc rozluźnić się i zmniejszyć Twój lęk oraz obawy. Specjalnie dla kobiet, które chcą usystematyzować swoją wiedzę o porodzie naturalnym powstał też BEZPŁATNY KURS MAILOWY „szkoła rodzenia on-line”.
Ból porodowy i naturalne sposoby
Niefarmakologiczne sposoby łagodzenia bólu inaczej można nazwać sposobami naturalnymi. Nie ingerują one w Twój organizm, z ich stosowaniem nie wiąże się żadne ryzyko. Mogą być używane przed podaniem znieczulenia farmakologicznego lub jako jego zastępstwo.
Każdy poród jest inny i każda kobieta reaguje inaczej na ból. Wiadomo jednak, że nasz mózg kiedy spodziewa się bolesnego doznania uwypukla to odczucie! Jest to fakt potwierdzony naukowo – studenci spodziewający się doświadczyć poparzenia gorącą wodą wykazali zdecydowanie większą aktywność w obszarach mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie bólu niż ci, którzy spodziewali się doświadczenia zanurzenia dłoni w wodzie bardzo ciepłej. Dla Ciebie oznacza to, że jeśli boisz się porodu bądź jesteś przekonana, że poród musi być bardzo bolesny Twój mózg sprawi abyś właśnie tak go odbierała! Jest to jednocześnie wspaniałe i przerażające. Oczywiście możesz powiedzieć, że przecież poród boli i wiesz to albo na podstawie swoich przeszłych doświadczeń albo z opowieści znajomych – pamiętaj jednak o tych trzech rzeczach:
- każdy poród jest inny – to, że pierwszy poród był bardzo bolesny albo, że koleżanki poród był trudny nie oznacza, że Twój również taki będzie
- próg odczuwania bólu jest różny – jak wyżej, wcześniejsze doświadczenia ani doświadczenia znajomych nie mówią nic na temat tego jaki jest Twój próg odczuwania bólu w tej chwili, a co ważniejsze, jaki będzie w chwili porodu – ten próg nie jest stały, to zmienna, która zależna jest od różnych czynników (chemicznych, społecznych, psychologicznych)
- Twoje przekonanie może sprawić, że ból, który w normalnych warunkach uznałabyś za znośny stanie się dla Ciebie o wiele bardziej dokuczliwy – rozważ więc raz jeszcze jakie masz przekonania o porodzie i zapoznaje się z treścią mojej strony
NATURALNE SPOSOBY ŁAGODZENIA DOZNAŃ PORODOWYCH
Hipnoza, autohipnoza i relaksacja porodowa
czyli zestaw technik, których kobieta uczy się jeszcze w czasie ciąży, by później w czasie porodu być w stanie głębokiego relaksu ciała przy zachowaniu przytomności i świadomości umysłu. Hipnoza porodowa to szczególny rodzaj hipnozy, który daje kobiecie rodzącej swobodnego poruszania się, mówienia, wykonywania czynności codziennych przy jednoczesnej głębokiej relaksacji ciała. Techniki hipnozy i autohipnozy porodowej przynoszą dużą ulgę w odczuciach, skracają czas trwania porodu, zmniejszają ryzyko konieczności wykonania innych interwencji medycznych, sprawiają, że rodząca czuje się spokojna i bezpieczna.
Jeśli do tej pory nie miałaś nigdy kontaktu z hipnozą, ale znasz tajemnicze opowieści na jej temat koniecznie zajrzyj do działu „baza wiedzy okołoporodowej” – znajdziesz tam kilka artykułów dotyczących hipnozy, w tym odniesienia do badań naukowych i odpowiedzi na często zadawane pytania. Aby zobaczyć jak łatwo możesz się zrelaksować korzystając z hipnozy wystarczy, że podasz swoje dane poniżej, a demo programu „Cud Narodzin – hipnoza do porodu” trafi na Twoją skrzynkę mailową.
TENS
elektrostymulacja na czas porodu; część kobiet z niej korzystających twierdzi, że szczególnie pomocna jest przy bólach krzyżowych. Ważna uwaga: należy nauczyć się używać aparatu TENS przed porodem!
Hydroterapia
ciepła woda rozluźnia ciała i u wielu rodzących zmniejsza doznania bólowe. Prysznic lub kąpiel proponowane są zwykle od około 4 cm rozwarcia. Niekiedy kąpiele sprawiają, że poród zmniejsza swoją intensywność, wtedy położne sugerują wyjście z wody.
Aromaterapia
czyli oddziaływanie zapachem. Aby skorzystać z dobrodziejstw aromaterapii potrzebujesz pewnej wiedzy o zapachach, znajomości własnego ciała (np. jeśli masz aromat, który zwykle Cię odpręża to zapewne będzie działał podobnie w czasie porodu). Również część doul oferuje swoim klientkom aromaterapię (w takiej sytuacji to doule przynoszą odpowiednie olejki na salę porodową, mieszają je i wykonują np. ciepłe kompresy z udziałem konkretnego aromatu).
Akupresura
czyli uciskanie odpowiednich punktów na ciele. W Polsce ciągle mało popularna metoda, choć na zachodzie cieszy się dużą popularnością. Aby z niej skorzystać potrzebujesz w czasie ciąży zdobyć wiedzę o odpowiednich punktach do ucisku oraz o sposobie, w jaki nacisk ma być stosowany. Niektóre doule przeszły specjalne szkolenia z akupresury i oferują ten rodzaj wsparcia swoim klientkom.
Masaż (w tym masaż chustą rebozo)
osoba towarzysząca wykonująca masaż w czasie porodu relaksuje rodzącą. Relaks ma szczególne znaczenie w porodzie – sprawia, że uwalniają się hormony miłości, dzięki czemu akcja może dalej postępować. Są opracowane specjalne techniki masażu na czas porodu, jednak każda spokojna, intymna, dająca uczucie odprężenia stymulacja będzie dobra.
Przyjmowanie dogodnej pozycji
czyli współpraca z ciałem to bardzo prosty sposób na zredukowanie bólu. Wsłuchaj się w ciało i daj się prowadzić. Twoje ciało jest mądre i wie co robić! (zobacz artykuł o pozycjach na czas porodu)
Pocałunki i pieszczoty z partnerem
bliskość kochanej osoby, głębokie pocałunki, stymulacja brodawek sutkowych czy łechtaczki w I fazie porodu również będzie działała rozluźniająco i zredukuje ból. Zastanów się jakie masz odczucia podczas seksu, jak przesuwa się próg doznań, podobnie może być w czasie porodu. Jeśli interesuje Cię ten aspekt możesz sięgnąć po lekturę książki „Duchowe położnictwo” Iny May Gaskin, w której pary opowiadają o swoich doświadczeniach z bycia w bliskości w czasie porodu. Aby było to jednak możliwe para potrzebuje odpowiedniego przygotowania do porodu i rozmów w czasie ciąży dotyczących tego, na czym ma polegać wsparcie partnera.
.
.
.
ZASADA OD KTÓREJ NIE MA WYJĄTKÓW
Powyższy artykuł został przygotowany w oparciu o dostępne materiały, artykuły naukowe i opracowania medyczne – pamiętaj jednak, że stan wiedzy może się zmieniać z dnia na dzień! Materiały tu zawarte mają jedynie charakter informacyjny, każda decyzja dotycząca indywidualnej sytuacji powinna być rozpatrzona osobno wraz z lekarzem i położną. Autorka tekstu nie ponosi odpowiedzialności za sposób interpretacji i wykorzystania udostępnianych informacji.
Comments are closed