Pozycja w czasie porodu odgrywa olbrzymią rolę w odczuwaniu bólu. Większość kobiet, które rodziły naturalnie zgodnie przyznaje, że zarówno w pierwszej jak i w drugiej fazie pozycja leżąca była najmniej wygodna a zarazem wpływała na znaczne nasilenie bólu.
POZYCJE WERTYKALNE W PIERWSZEJ FAZIE PORODU
W pierwszej fazie porodu, kiedy szyjka macicy rozwiera się a skurcze nabierają na sile w większości polskich szpitali kobieta rodząca może robić co chce. Poleca jej się spacerowanie oraz wykonywanie ćwiczeń na piłce. Jeśli w porodzie towarzyszy jej partner dobrym pomysłem jest wspólny taniec – poprzez kołysanie biodrami poród przyspiesza a dyskomfort zdaje się być lżejszy.
Pozycje wertykalne przyjmowane w pierwszej fazie porodu przynoszą rodzącej i dziecku wiele korzyści:
- przyspieszają poród: dziecko napierając na szyjkę macicy przyspiesza jej rozwieranie się
- dziecko ma szansę na dobre wstawienie się w kanał rodny
- dziecko jest lepiej dotlenione: leżąc uciskana jest żyła główna wewnętrzna oraz aorta zstępująca przez co dziecko dostaje mniej tlenu
- w pozycjach pionowych kobieta lepiej znosi doznania bólowe i rzadziej proszą o podanie znieczulenia
LEŻENIE W CZASIE PORODU
Niestety, kiedy w pierwszej fazie porodu podana została oksytocyna może zajść potrzeba wykonania badania KTG. Chociaż istnieją aparaty nowoczesne, które pozwalają kobiecie rodzącej nadal chodzić w trakcie badania to jednak na większości oddziałów spotkasz się ze stacjonarnym urządzeniem, które wymaga od Ciebie spokojnego leżenia. Badanie KTG może trwać od 30 do nawet 60 minut, w niektórych przypadkach aparat KTG jest podpięty przez cały czas trwania porodu. Masz prawo pytać ile czasu będzie trwało badanie, prosić o jego szybsze zakończenie i informowanie Cię o jego rezultatach oraz przyczynach, dla których jest wykonywane.
Pod KTG częściej kładzione będą Panie, które mają wadę serca, cierpią na cukrzycę bądź jeszcze przed porodem rozpoznano wady u płodu. Wskazaniem do badania KTG może być również podanie znieczulenia farmakologicznego. Więcej informacji o tym badaniu zamieszczam w osobnym artykule: badanie KTG.
W drugiej fazie porodu, czyli w fazie wypychania dziecka pozycja kobiety rodzącej ma istotne znaczenie dla odczuwanego bólu oraz dla wysiłku, który musi ona włożyć w wypchnięcie malucha. Niestety w polskich szpitalach kobiety często nadal zmuszane są do przyjęcia na drugą fazę porodu pozycji leżącej. Warto to wyraźnie zaznaczyć, że w myśl nowych standardów kobieta ma prawo sama wybrać najbardziej dogodną dla niej pozycję i nie musi to być pozycja leżąca! Jeśli jednak zamierzasz rodzić w pozycji wertykalnej, a nie wiesz czy jest to popularne w szpitalu poinformuj o tym wcześniej swoją położną.
POZYCJE WERTYKALNE W DRUGIEJ FAZIE PORODU
Pozycje wertykalne to pozycje pionowe bądź spionizowane. W takim ułożeniu dziecko naturalnie opuszcza się ku dołowi. W odróżnieniu od pozycji leżącej kobieta nie musi wypychać dziecka pod górę co stanowczo skraca czas porodu oraz zmniejsza konieczny wysiłek ze strony matki.
Istnieje wiele pozycji wertykalnych. Wydaje mi się, że kobieta rodząca naturalnie sama wybierze najdogodniejszą dla siebie kierując się intuicją i wyczuciem własnego ciała. Doskonałe rysunki tych pozycji znajdują się na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku ( dokładnie tutaj ).
W trakcie drugiej fazy porodu korzyści płynące z pozycji wertykalnych:
- znacznie zmniejszone ryzyko konieczności wykonania nacięcia krocza oraz mniejsze jest ryzyko samoistnego pęknięcia tkanek krocza
- ze względu na skierowanie kanału rodnego ku dołowi, oddziaływaniu siły grawitacji skurcze są bardziej efektywne a poród skraca się, zmniejsza się ryzyko braku postępów w porodzie
- kobieta się mniej męczy; czuje, że jej wysiłek przynosi efekty
Pozycje wertykalne można stosować w każdym szpitalu, nawet gdy na sali porodowej nie ma udogodnień wspierających taką formę prowadzenia porodu. Pozycję wertykalną można przyjąć na tradycyjnym łóżku porodowym, np. pozycję kuczną. Potrzebne jest jednak zaangażowanie rodzącej oraz osób towarzyszących. Pod wyżej podanym linkiem znajdują się ilustracje i opisy pozycji wertykalnych z uwzględnieniem tych, które mogą zostać wykorzystane na zwykłym łóżku porodowym.
Pamiętaj! Masz prawo do swobodnego wyboru pozycji do rodzenia w pierwszej i drugiej fazie porodu.
Jeśli jesteś ciekawa jak dokładnie wyglądają pozycje wertykalne wejdź na stronę www.pinterest.com i wpisz hasło: positions for childbirth – wyskoczy Ci wiele pożytecznych obrazków!