Zrób sobie przysługę i miej opinie innych w nosie. Oto jak to możesz zrobić.

Zrób sobie przysługę i miej opinie innych w nosie. Oto jak to możesz zrobić.

Zeszłotygodniowy wpis o zabawie wywołał pewne sprzeczne reakcje. Część osób poczuła się super bo doświadczyła swoistego przyzwolenia na to, aby wrócić do swoich marzeń, pasji i planów oraz zacząć wdrażać je w życie. Przypomnienie, że zabawa jest cenna, ważna oraz potrzebna jest dokładnie tym, co raz na jakiś czas powinien usłyszeć każdy z nas.
Jednak są też inne osoby, które w tym tekście zauważyły niebezpieczeństwo.

„jak to mam się bawić jak szalona? A jeśli coś się stanie mojemu dziecku? Przecież jestem w ciązy – muszę na siebie uważać i dbać o siebie.”
„Kobiecie z brzuszkiem nie wypada robić pewnych rzeczy. Nigdy bym nie poszła na koncert z brzuszkiem.”
„Gdyby ktoś zobaczył mnie w ciąży jak jadę na rowerze to pomyślałby, że jestem nieodpowiedzialna”

W naszej kulturze panuje tak wiele stereotypów, że czasem aż nie widzimy kiedy je powielamy. Co więcej, spora część z nas (żeby nie powiedzieć większość) zmaga się z poczuciem niskiej wartości a to sprawia, że zdanie innych ludzi staje się niezwykle ważne.
W efekcie dochodzimy do pewnego paradoksu – nie żyję tak jak chciałabym żyć, bo boje się co powiedzą na mój temat inni ludzie. W takiej często nieuświadomionej logice wkładamy w ręce innych prawo do oceniania i krytykowania naszych doświadczeń.
Skąd Ci ludzie mają wiedzieć co dla nas jest dobre? Czy znają nasze potrzeby, emocje, marzenia? Pod kątem czego mają nas ocenić?

Pamiętam taką zabawno-straszną sytuację z początków mojego macierzyństwa, gdy z ledwie 6tygodniowym synkiem jechałam pociągiem na egzamin. Nie miałam z kim zostawić dziecka. Chciałam być na egzaminie żeby nie przekreślić roku studiów podjęłam więc najlepszą dla nas na tamten moment decyzję: biorę młodego w chustego, wsiadam w pociąg i jadę. Ludzie patrzyli na mnie z obłędem w oczach. Pojawiły się pytania „a jemu nie zimno?” i komentarze „takie maleństwo do pociągu?”. Podminowana dotarłam na egzamin. Weszłam na salę, a tam prowadzący zapytał:
– a czemu Pani jest z dzieckiem?
na co nie wytrzymałam i wypaliłam
– bo nie chciał sam w domu zostać

😉 Kto wie jak potoczyłoby się moje życie, gdybym nie zaliczyła tamtego egzaminu. Czy ukończyłabym studia, czy powstałby Cud Narodzin? To niewiadome, nie ma po co gdybać. Jednak ja jestem zadowolona z decyzji, którą wtedy podjęłam. Miałam do niej prawo. Zdecydowałam najlepiej jak potrafiłam. Zdanie innych w tej kwestii jest właściwie nieistotne.

Pewne przekonania o tym co wypada a co nie wypada robić kobiecie w ciąży i młodej mamie są wdrukowane w naszą kulturę. Jednak to wyłącznie Twoja decyzja czy zgodzisz się je powielać. Wracając do samej zabawy:
Zabawa jest najtańszym znanym lekarstwem. Śmiech powoduje taki rozwój systemu odpornościowego, że choroby się nas nie trzymają, gdy śmiejemy się codziennie. Pozytywne myśli i dobre nastawienie do życia oraz nadzieja na to, że wszystko potoczy się w najlepszy możliwy sposób jest dokładnie tym czego kobiety potrzebują.

Samokamienowanie się. Perfekcjonizm. Cierpiętnictwo. Poświęcanie się – siejąc takie ziarno jakie możemy zebrać plony? Depresję. Wypalenie. Zaburzenia lękowe. Wtórne zaburzenia u dzieci, bo na dzień dzisiejszy już doskonale wiadomo, że dzieci reagują na stres rodziców.
Z kolei co otrzymamy pozwalając sobie na radość, realizacje pasji, zabawę, głośny śmiech? Czy przypadkiem nie dostaniemy mamy, która jest zadowolona z życia, ma energię i ochotę wykonywać wszystkie rutynowe czynności opiekuńcze, emanuje spokojem i cierpliwością w kierunku swojego dziecka.

Proszę… rozważcie jeszcze raz, czy w zabawie jest coś złego. A jeśli uznajecie, że tak, że coś Was podskórnie blokuje przed poczuciem radości i nadziei dajcie sobie prawo do szukania rozwiązania. Już we wrześniu rusza pierwsza w Polsce internetowa grupa terapeutyczna dla kobiet w ciąży i młodych mam, w której będziemy pracować nad przekonaniami dot. ciąży oraz macierzyństwa. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat WEJDŹ TUTAJ.

Related posts

Visit Us On FacebookVisit Us On PinterestVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram