Piątkowy relaks – 8 pomysłów na zabawę dla dorosłych

Piątkowy relaks – 8 pomysłów na zabawę dla dorosłych

Dobrze, a dzisiaj tak szczerze i z ręką na sercu – kiedy ostatni raz się bawiłaś? W sposób zupełnie szalony, radosny, wolny od wszelkiej wewnętrznej krytyki, z entuzjazmem i całkowitą koncentracją dokładnie na tym, czym jesteś zajęta.

Świat, w którym żyjemy nie zachęca ludzi dorosłych do zabawy. Sam termin „dorosłość” implikuje wręcz „brak zabawy”. Podczas gdy badania pokazują, że właśnie zabawa jest nam niezbędnie do życia potrzebna! To dzięki zabawie przezwyciężamy trudne myśli i emocje, socjalizujemy się, wpadamy na nowe pomysły, kreatywnie rozwiązujemy problemy, jesteśmy skłonni do kompromisów w związku i większej empatii, a w pracy stajemy się bardziej efektywni.

Zabawa ma też wpływ na nasze zdrowie. Śmiech i radość, poczucie wspólnoty w grupie ludzie, sprawia, że jesteśmy mniej podatni na infekcje bo lepiej funkcjonuje nasz układ immunologiczny, mniej nam zagraża również nadciśnienie. Z zaburzeń psychologicznych, u ludzi, którzy się bawią zdecydowanie rzadziej zdarzają się depresje i zaburzenia lękowe.

Co więcej… ludzie, których na łożu śmierci pytano o to, czego najbardziej żałują w swoim życiu zwykle mówili, że szkoda im, że nie bawili się więcej!

Ok., chyba masz już motywację do tego, aby poszukać zabawy w swoim życiu J Przejdźmy więc do konkretów: jak to zrobić?

  1. Jeśli do tej pory w Twoim dorosłym życiu brakowało zabawy wyjście poza tą strefę komfortu może być trochę przytłaczające. Możesz mieć nawet wewnętrzne głosy w stylu „to nie wypada”, „ja nie umiem”, „to dobre dla kogoś innego” – nie daj się im!
  2. Zapytaj swoich znajomych w co oni się bawią – skoro jesteście znajomymi jest spora szansa na to, że również w zabawie będziecie mieli podobny gust. Dowiedz się czym się zajmują i jeśli Cię to zaciekawi poproś o zgodę na dołączenie.
  3. Poszukaj swojej pasji – tych prostych czynności, które być może nie uszczęśliwiają nikogo innego, ale Tobie będą sprawiać radość bez względu na zaistniałe z nich efekty.
  4. Jeśli jeszcze nie masz własnych dzieci wypożycz cudze i gilgocz je radośnie bądź pobaw się z nimi w berka. Dzieci znają tysiące sposobów na to jak się bawić.
  5. Wypożycz sobie 5 filmów komediowych i obejrzyj je. Oprócz dawki śmiechu poobserwuj bohaterów: w co oni się bawią?
  6. Zastanów się nad sportem, który zawsze chciałaś uprawiać. Czy teraz go ćwiczysz? Jeśli tak – super, rób to dalej. Jeśli nie – czy możesz zacząć? Sport i aktywność fizyczna są najpopularniejszą formą zabawy wybieraną przez dorosłych.
  7. Spontaniczność! Jako młodzi ludzie wszyscy jesteśmy spontaniczni. Łatwo nam o elastyczność i zmianę planów bo nie czujemy na sobie presji i odpowiedzialności. Daj się ponieść i pozwól sobie na spontaniczność. Gdy poczujesz ochotę wyjedź na nieplanowany urlop, zrób coś dla siebie, odwiedź starych znajomych.
  8. Koncerty, muzyka i taniec – kilka godzin spędzonych jedynie na słuchaniu, poruszaniu ciałem i śmiechu. Zabawa w czystej postaci dostępna dla dorosłych (i dzieci)

Zapisz

Related posts

Visit Us On FacebookVisit Us On PinterestVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram