Kiedy planujesz poród w domu bądź jeśli znasz wcześniej położną, z którą będziesz rodzić zapewne chcesz zadać jej wcześniej kilka ważnych pytań. Pytania te możesz również zadać położnej, którą spotkasz już na sali porodowej – pozwolą one na poznanie podejścia położnej i będą wstępem do przekazania jej Twojego planu porodu.
Pytania, które możesz chcieć zdać położnej:
- czy jest obecna w trakcie pierwszej fazy porodu, czy też jej obecność sprowadza się tylko do wykonania badań co pewien czas?
- czy na czas badania będzie wymagała od Ciebie przyjęcia pozycji leżącej czy też pozwoli Ci stać?
- czy pomoże Ci w stosowaniu naturalnych metod łagodzenia bólu? możesz wymienić metody, które chciałabyś zastosować ale dodaj, że zdajesz się też na doświadczenie położnej
- czy w czasie KTG będziesz musiała leżeć?
- czy będzie jej przeszkadzać jeśli puścisz muzykę?
- czy może Ci towarzyszyć mąż/partner lub/oraz doula?
- czy pozwoli Ci urodzić naturalnie i w Twoim tempie, czy też będzie nalegać na stosowanie metod przyspieszających poród takich jak masaż szyjki macicy, kroplówka z oksytocyny, przebicie pęcherza płodowego?
- czy w czasie fazy partej będziesz mogła przyjąć pozycję wertykalną (inną niż leżąca)? jeśli odpowie, że nie przypomnij jej o nowych standardach opieki okołoporodowej, które gwarantują Ci możliwość wyboru dowolnej pozycji
- czy w trakcie parcia będzie chronić Twoje krocze czy woli wykonać rutynowe nacięcie?
- czy jest możliwość przygaszenia światła tak by nie raziło wrażliwych oczu dziecka?
- czy po urodzeniu dziecka poczeka z przecięciem pępowiny aż ta przestanie tętnić?
- czy pozwoli łożysku urodzić się naturalnie czy raczej będzie przyspieszać poród łożyska?
- czy umożliwi Ci przywitanie się z dzieckiem w kontakcie skóra do skóry przez conajmniej dwie godziny po porodzie?
- czy pomoże Ci w pierwszym przystawieniu dziecka do piersi?
Zapewne pytania te nie wyczerpują listy Twoich wątpliwości. Zwłaszcza jeśli rodzisz w domu będziesz mieć do położnej znacznie więcej pytań (o jej doświadczenie, sprzęt do ratowania życia, sprzęt i pomoce do porodu, ubezpieczenie, kontakty z lekarzami, ewentualny transport do szpitala etc.). Jednak zadanie tych pytań da Ci pewien obraz o tym jakie podejście ma położna, z którą rozmawiasz.