Szkoła Rodzenia w połowie ciąży

Szkoła Rodzenia w połowie ciąży

“Witaj, jestem w 25 tc. i ponoć już mogę iść do szkoły rodzenia. Czy to aby jeszcze nie za wcześnie?” Zuza

Witaj serdecznie,

rzeczywiście do szkół rodzenia tradycyjnie zaprasza się kobiety już od 21 tygodnia ciąży. W zależności od miasta i sposobu prowadzenia szkoły różna może być ilość spotkań i łączny czas trwania kursu. Może być tak, że szkoła rodzenia “rusza” dopiero gdy zbierze się odpowiednia liczba osób zainteresowanych zajęciami.

W praktyce często jest tak, że im bliżej porodu tym więcej pytań przychodzi do głowy. Poród staje się coraz bardziej realny a przygotowania do powitania nowego członka rodziny są już prawie na finale. W takiej sytuacji szkoła rodzenia pomaga usystematyzować wiedzę o porodzie, dopiąć wszystko na ostatni guzik.

Z drugiej strony – wiele kobiet żyje do ostatnich tygodni ciąży niewiele wiedząc o samym przebiegu porodu. Mają w głowie obraz wyjęty żywcem z amerykańskich filmów, który zdecydowanie różni się od tego czym jest proces narodzin. W takiej sytuacji wcześniejsze uczestnictwo w szkole rodzenia daje czas na przyswojenie nowych informacji, dopytanie się, ułożenie nowego scenariusza, być może zmianę starych przekonań.

Warto też pamiętać o dwóch, czasem pomijanych sprawach:

1. jak ważną rzeczą w czasie ciąży i porodu jest relaks – jeśli szkoła rodzenia uczy technik relaksacyjnych dobrym pomysłem jest skorzystanie z niej wcześniej, wtedy masz dużo czasu w ciąży aby nauczyć się relaksacji i potem stosować ją przy porodzie. W szczególny sposób uczy tego również program “Cud Narodzin” oraz nasze intensywne, weekendowe warsztaty szkoły rodzenia

2. oprócz nauki rodzenia szkoła rodzenia to przygotowanie do rodzicielstwa – dowiesz się jak opiekować się maleństwem, a w czasie warsztatów szkoły rodzenia z cyklu “Cud Narodzin” również przygotujesz swój związek na nowy etap. Tego rodzaju przygotowania wymagają czasu, więc znów – wcześniejsze uczestnictwo w zajęciach może być wskazane.

Pozdrawiam,
Karolina

Zapisz

Related posts

Visit Us On FacebookVisit Us On PinterestVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram